Tem 7, 2011

Google+ Güzel Geldi

Google+ açıldığı günden bu yana önceki Buzz ve Wave hizmetlerinin aksine “bu sefer olmuş” diyenlerin sayısı fazla. Aslında Google+ ‘ı bir sosyal ağ, facebook rakibi, twitter rakibi olarak değil de başka bir hizmet olarak ele alırsak en doğru bakış açısını seçmiş oluruz. Çünkü Google bulunduğu durum olarak 750 milyon kullanıcıyı geçmiş(tahminlere göre) bir sosyal ağ’a rakip çıkartmak yerine fark yaratmayı planlayan ve tercih eden bir şirket. Kan kaybına gelecek olursak, Google+  Okumaya devam..

Kas 11, 2010

Google link kısaltma servisi yayında

Bu yazıyı yazmak için çok erteledim sanırım, google link kısaltma servisini yayına açalı bir hayli oldu. Servis de zaten daha önce yayındaydı fakat kimse bit.ly ‘yi değiştirmeyi düşünmüyordu. Goo.gl hizmetini feedburner gibi başka bir google hizmetiyle entegre görebiliyorduk fakat istatistiklerine ulaşamıyorduk. Bit.ly Goo.gl’den farklı olarak bir de uzantıyı kişiselleştirme özelliği sunuyor. Dünya devi bu hizmete de elini attı. Diğer Bit.ly ‘nin sunduğu tüm hizmetleri bize sağlayan goo.gl Okumaya devam..

Eki 14, 2010

Facebook Sayfasında Google Form

Google formları, ücretsiz, sade ve Google Docs ile entegre olduğu için çok kullanışlı. Siz formunuzu yaratıyorsunuz ve formu doldurduğunuz ayarladığınız formatta bir xls çıktısı oluşuyor, saatlerce kopyala yapıştır yapmaktan kurtarır. Facebook ise 2010 itibariyle FBML kodları içerisinde iframe kullanımını engelledi. Google formlarını ise <iframe> tag’i kullanmadan Facebook tabında kullanmanın bir yolunu aradım ve buldum. Bilginistan Kulübü üyelik formu için de uyguladım. Statik FBML (Facebook Ma Okumaya devam..

Eyl 24, 2010

Google New

“The one place to find everything new from Google” sloganı ile açılan Google’ın yeni hizmeti, pardon hizmet değil bu sefer websitesi! Bildiğiniz gibi Google hemen hemen her hizmeti için blog açıyor ve takdir edilesi bir disiplinle blog yazıları yazıyor. Satın almalar ve hizmetler çoğaldıkça da bunları kullanıcıları için bir araya toplamak istemiş, güzel de olmuş. Hizmetlere (Google “ürün” diyor) ve ilgi alanlara göre listeleyebiliyor, arama yapabiliyoruz. Ajax ve jQuery destekleri kullan Okumaya devam..