Chris Stephenson’a Disiplin Soruşturması

Bugün sabah okuduğum bir metni noktasına virgülüne dokunmadan paylaşıyorum.

“Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson hakkında disiplin soruşturması açıldı. Nisan ayı başında vekaleten göreve gelen yeni rektör Prof.Dr.Remzi Sanver, Bilgisayar Bilimleri öğretim üyesi Chris Stephanson’in akademik mail ortamına attığı bir mesaj nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılması için bir komisyon oluşturulmasına karar verdi. Bilgi Üniversitesi’ndeki sendikal mücadelenin önde gelen isimlerinden olan Chris Stephenson, bir süre önce 14 yıldır yürüttüğü Bilgisayar Bilileri Bölüm başkanlığından alınmış, bölümünün de kapatılmasına karar verilmişti. Stephenson hakkında açılan soruşturmanın dayanağını oluşturan disiplin yönetmelik, “kurumların huzur, sükun veya çalışma düzenini bozmak” gibi, “resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışylarda bulunmak” gibi muğlak suç isnatlarından oluşuyor. Rektör Sanver, Chris Stephenson’ın uyarı, kınama ya da aylıktan men cezası ile cezalandırılmasını istiyor.

Ancak Sanver’e ilk tepki okulun Matematik Bölümü Başkanı Ali Nesin’den geldi. Nesin, Chris Stephenson’ın mail ortamına attığı mesajın altına imza atarak “benim de hakkımda soruşturma açılsın” başlığıyla yeniden yolladı. Bu harekete okul içinden pek çok öğretim üyesinin de katıldığı belirtildi.

Bir yılı aşkın bir süredir vakıf üniversiteleri içinde bir ilke imza atarak DİSK’e bağlı Sosyal-İş çatısı altında sendikalaşma yolunda hızlı adımlar atan Bilgi Üniversitesi’nde sular durulmuyor. 2007 yılında okulun kurucularından Oğuz Özerden’in hisselerini Laureate Uluslararası Üniversiteler ağına devretmesi sonucu Bilgi Üniversitesi’nde ciddi bir yönetim değişikliği yaşandı. Laureate’in kadrolarının üniversiteyi yönetmeye başlaması ile okul içinde kar/zarar hesapları yapılmaya başlandı. Fotoğraf ve Video Bölümü, Ekonomi Politik ve Toplum Felsefesi bölümü ile Bilgisayar Bilimleri Bölümleri yeterince ücretli öğrencileri olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. İdari personelin önemli bir bölümü işsiz kaldı. Okul yönetimi Türkçe bölümündeki hocaların üçte ikisini işten çıkartmaya hazırlanıyor. Okula yıllardır emek veren asistanların bir bölümünün de Ağustos ayı sonunda işsiz kalacağı açıklandı.

Tüm bu gelişmelerin okulda gergin bir ortama neden olduğu, Bilgi çalışanlarının huzursuz ve kaygılı olduğu belirtiliyor. İşine son verilecek hocalar arasında sendika aktivistlerinin olması, gerginliğin tırmanacağı yorumlarına neden oluyor.”

cslogo small1 Chris Stephensona Disiplin Soruşturması

Sosyallere Gönder;   

1 Yorum var