Yazılış tarihi: Tem 7, 2011

Google+ Güzel Geldi

Google+ açıldığı günden bu yana önceki Buzz ve Wave hizmetlerinin aksine “bu sefer olmuş” diyenlerin sayısı fazla. Aslında Google+ ‘ı bir sosyal ağ, facebook rakibi, twitter rakibi olarak değil de başka bir hizmet olarak ele alırsak en doğru bakış açısını seçmiş oluruz. Çünkü Google bulunduğu durum olarak 750 milyon kullanıcıyı geçmiş(tahminlere göre) bir sosyal ağ’a rakip çıkartmak yerine fark yaratmayı planlayan ve tercih eden bir şirket.

Kan kaybına gelecek olursak, Google+ ‘a Facebook rakibi gözüyle bakanlar için de pek çok avantajı mevcut Google+ ‘ın. Facebook uygulamalar ile pek çok ihtiyacı karşılasa da uygulamalar yüzünden bir o kadar da irite olan çok sayıda kullanıcı var. Sizin onayınız dışında duvarınızda yayınlanan bir gönderi, sabah uyandığınızda ya da gecenin bir saati istemdışı gelen uygulama mailleri, aylar yıllar önce oynamayı bıraktığınız bir oyun içerisinden gelen bir mesajın mail olarak posta kutunuza düşmesi kirlilik oluşturmaktan öte bir duruma geçti bazı kullanıcılar için. Google uygulama ile ilgili bir şey söylemedi henüz ama olursa belirli limitlerde kalacağı kesin.

Google+ Friendfeed, Twitter gibi pek çok ağın da getirilerini içinde barındırmasının yanı sıra size gerçekçi bir “kişisel alan” yaratıyor internet üzerinde. Profilinizde fotoğrafınızın hemen altına yerleştirebildiğiniz “e-posta” butonu sayesinde e-posta adresinizi yayınlamadan kişilerin size ulaşmasını kolay kılıyor.

Google elinde bulundurduğu arama geçmişi gibi pek çok hizmetle size erişmekte sıkıntı da çekmiyor üstelik. Bu biraz korkutsa da “Gelecek Google ile gelecek diyebiliyorum.” Google ‘ın elinde neler mi var? Checkout servisi ile ödeme geçmişi, chrome ile gezinme geçmişi, alerts ve reader ile ilgilendiğiniz konular, latitude ile yer geçmişi, analytics ve webmasters araçları ile website bilgileri, adwords ve adsense ile reklam ağı bilgileri, youtube ile video geçmişi, en önemlisi gmail ile entegre hali ve daha bir çoğu. Birkaç cümle ile anlatacaktım, bu kadar konuşacağımı düşünmüyordum o yüzden de düzgün bir yazı yazamadım şimdi ise sözü resimlere bırakayım. Onlar daha iyi anlatırlar.

5904154873 708a9e01bd z Google+ Güzel Geldi

Google Plus Cheat Sheet

1960000611 Google+ Güzel Geldi

Facebook Uygulama İzinleri

3386654621 Google+ Güzel Geldi

Facebook ve Google+ Kullanıcı Verileri

payyy Google+ Güzel Geldi

Amaç

Sosyallere Gönder;