Yazılış tarihi: Eyl 17, 2010

Yeni Twitter İncelemesi

Twitter 14 Eylül tarihinde, Türkiye saati ile sabaha karşı yapılan basın toplantısında bahsettiği “yeni twitter” bugün bazı kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale geldi. Kullanılabilir hale geldi diyorum çünkü her kullanıcı için henüz aktive olmamış. Twitter bu yeni sistem için pek çok firma ile anlaşmalar yapmış ve “daha sosyal” bir mecra haline gelmesi için çalışmalarda bulunmuş. Artık ana akışta yer alan video ve imaj linklerini yeni bir sayfada görüntülemek yerine kendi bünyesinde görüntüleme yoluna gitmiş. Daha hızlı, daha kolay ve daha zengin olacağı söylenen yeni Twitter, şirketin bu büyük değişiklik ile ilgili yaptığı bilgi sayfasını http://twitter.com/newtwitter adresinden inceleyebileceğinizi söyleyeyim.

yeni twitter 300x189 Yeni Twitter İncelemesi

Resimlerle yeni twitterdan bahsedecek olursak; alıştığımız tek sütunlu ana akış yerine iki sütun tercih edilmiş. Sol taraf bildiğimiz eski ana kolon, sağ taraf ise içeriği inceleyebileceğimiz taraf haline gelmiş. Sol tarafta ufak değişiklikler var sadece; Mention’lar, ReTweet’ler, Aramalarımız ve Listelerimiz burada üst tarafa taşınmış. 140 karakterlik yazı alanımızın altına ise twitter’ın kendi “yer imleme” hizmetinin bir butonu eklenmiş. Sağ kolonda ise varsayılan durumda üst bölümde kendi profilimiz hakkında bilgiler yer almakta. Aşağıya doğru baktığımızda ise “Trend” olan konuları ve o çok tartışılan “Who to Follow” kutusunu görüyoruz. Twitter kendi “footer linkleri” diye adlandırdığımız bağlantıları da bu sütunun en aşağısına taşımış.

media share 300x189 Yeni Twitter İncelemesi

Şimdi gelelim sağ sütunun asıl işlevine; sol sütundan herhangi bir “micro blog” gönderisine tıkladığımızda o gönderinin içeriğini sağ sütunda inceliyoruz. Twitter’ın birkaç tane izin verdiği imaj ve video paylaşım sitelerinden paylaşılan gönderileri görebiliyoruz. Partnerliğe gittiği bu medya paylaşım siteleri (DailyBooth, DeviantART, Etsy, Flickr, Justin.TV, Kickstarter, Kiva, Photozou, Plixi, Twitgoo, TwitPic, TwitVid, USTREAM, Vimeo, yfrog, ve YouTube) twitter için farklı bir medya gömme (embed) sistemi hazırlamış olmalı. Ayrıca burada paylaşılan medyanın altında da gönderimizin içerisinde geçen ilk hashtag (Hashtag @ Wikipedia) ile ilgili gönderileri de listeliyor.

new twitter retweets 300x232 Yeni Twitter İncelemesi

“Retweet” edilen bir gönderi ile ilgili de değişiklikler var. Yazdığınız ve Retweet edilen bir gönderiye tıkladığımızda ise sağ sütunda açılan bölümde, kimler tarafından “retweet” edildiği, bu gönderi içerisindeki “mention” yapılan profiller ve yine bu gönderide ilk gecen “hashtag” ile ilgili anlık gönderiler listeleniyor.

yeni twitter settings 300x87 Yeni Twitter İncelemesi Sayfamızın en üstünde ise siyah bir çubuk (navigation bar) var. Sayfayı aşağı indirdiğimizde de bizimle birlikte aşağılara doğru iniyor. Bunun üzerinden de arama yapabiliyor, ana akışa ve mesajlarımıza bakabiliyor ve hatta sağ tarafındaki kalem ikonuna tıkladığımızda nerede olursak olalım (sayfanın en üstüne çıkmadan) gönderi yaratabiliyoruz. Bu “Bar” ‘ın en sağında ise kullanıcı adımız ve profil resmimizin bir önizlemesi mevcut, buraya tıkladığımız zaman aşağı doğru açılan pencerede ayarlar, yardım, öngörünümden ayrıl (eski twitter’a geri dönmek için) ve oturumu kapatma linklerini görüyoruz.

Çok fazla da yorum yapmaya gerek yok, eksisiyle artısıyla bir sosyal mecramız daha kendisini medya paylaşımının kollarına bıraktı ama aslında getirilerinden ziyade çok da büyük götürüleri oldu. Yorumumu sonraki bir yazımda yapacağım.

Sosyallere Gönder;